Date
June 28-July 3, 2002

Location
Hilliard Davidson High School

Entry Fees
$12 singles, $18 doubles

Divisions
BG18,16,14,12,10sd (FMC singles)

Information
Contact Fran Rosemeier, 876-4197

HILLIARD JUNIOR 2002
Junior Player of the Week

AMANDA CARRAHER

 

For playing in three divisions during some of the hottest weather of the year and winning all three, Amanda Carraher truely earned Player of the Week honors for the Hilliard Junior tournament.

In girls' 16 singles, she defeated Lauren Tellings 6-0 6-0, Julie Alton 6-1 6-0, #3 seed Carla Haun 6-2 6-0 and #4 Katie Evans 3-6 6-1 6-2 for the first title.

In girls' 18 singles, Carraher beat Brittany Snyder 6-0 6-0 and Lauren Meyer 6-2 6-1 for her second title.

Then she teamed with Laura Hemlepp to win the girls' 18 and under doubles over Imani Willis & Brittany Snyder 6-2 6-1 and Carla Haun & Lauren Meyer 7-6 (3) 6-2 for title #3.

HILLIARD JUNIOR 2002
Sportsmanship Awards

IMANI WILLIS
AUSTIN GRIFFIN

 

 

 

   


The Hilliard Junior Tennis Tournament
Juniors Take Center Stage

HILLIARD, Ohio -- THANKS TO THE PARTICIPANTS AND PARENTS FOR MAKING THIS 10TH ANNUAL TOURNAMENT ONE OF THE BEST TO RUN BECAUSE OF THE COOPERATION WE RECEIVED - ESPECIALLY DURING A VERY VERY HOT AND HUMID 5 DAYS. Fran Rosemeier

  2002 HILLIARD JUNIOR RESULTS  
 


FRIDAY RESULTS

GIRLS 18

LAUREN MEYER DEF. TARA COMTOIS BY DEFAULT
AMANDA CARRAHER DEF. BRITTANY SNYDER 6-0,6-0

GIRLS 16

AMANDA CARRAHER DEF LAUREN TELLINGS 6-0,6-0
JULIE ALTON DEF. ALEX ORDING BY DEFAULT
IMANI WILLIS DEF. EMILY STONE 6-0,6-0
CARLA HAUN DEF. ELIZABETH FENNER 6-4, 4-0 RET.
KATIE EVANS, DEF. LAURA SWETMAN 6-1,6-2
LISA MARTORANO DEF KRISTEN PALMER 2-6,6-1,6-2

GIRLS 14

KELSEY TELLINGS DEF COLEEN BRADY BY DEFAULT
MAGGIE AUSTIN DEF. LAURA MANIACI - 6-0 , 6-0
MAKENZIE AUSTIN DEF. STEPHANIE BEGAN 6-2, 6-0

BOYS 18

RYAN WOOD DEF DARRIN GREEN 7-5,6-2
KAUSTUBHA PATIL DEF KYLE FLOWERS 6-2,6-2

BOYS 16

JOSH VANCE DEF AUSTIN WATHEN BY DEFAULT
CHRIS HAYES DEF ANDREW SHEPLER2-6, 6-2, 6-3
ALI AZAD DEF JEREMY STARR 6-1, 6-1

BOYS 14

COREY HARVEY DEF JOHN LANE 6-2, 6 -3
MATT WILLIAMSON DEF, TOM FENNER 7-5, 6-3
ANDY CHOI DEF. NILESH WICKRAMAYAKE 6-1 6-2

BOYS 12

NICK KOWALCZYK DEF ALEX SOLOVE 6-1, 5-7,6-0
ALEXANDER LEBLANC DEF. JEFF PITMAN 6-1,6-1
MARK MCDONALD DEF NATHAN BLACKSTONE 6-0,6-3
TYLER CEMPRE DEF AUSTIN GRIFFIN 6-2,6-2

BOYS 10

CASEY CEMPRE DEF MARSHALL LEVETT, 6-7 (7-5) ,6-0,6-3

SATURDAY RESULTS

GIRLS 18 FINALS

CARRAHER DEF MEYER 6-2,6-1

GIRLS 18 (consolation)

winner - Brittany Snyder

GIRLS 16

HAUN DEF WILLIS 6-0,6-1
LAURA HEMLEPP DEF MARTORANO 6-0,6-0
AMANDA HOLLANBAUGH DEF CHRISTY BROOKS BY DEF.
KATIE EVANS DEF HOLLANBAUGH 6-0,6-0
CARRAHER DEF ALTON 6-1,6-0

GIRLS 16 (consolation)

L Tellings def. Stone 6-1, 6-2

GIRLS 14

TELLINGS DEF MACKENZIE AUSTIN 6-2,6-0
MAGGIE AUSTIN DEF WILKE 6-1,6-1

GIRLS 14 (consolation)

Maniachi def Begun 6-0,6-0

BOYS 16

AZAD DEF KYLE EINERSON 6-0,6-0
NIGAM DEF GOODWYN 6-3,6-3
HAYES DEF VINETT PATIL 6-2,6-0

BOYS 14

SPEICHER DEF CHOI 6-1,6-0
WILLIAMSON DEF HARVEY 6-1,6-2

BOYS 14 (consolation)

Lane def Wickramanayake 7- 6 (7-5) 6-1

BOYS 12

KOWALCZYK DEF MCCLARREN 6-2,6-1
HARVEY DEF MCDONALD 6-0,6-3

BOYS 12 (consolation)

Griffin def Blackstone 6-2,6-0

SUNDAY RESULTS

GIRLS 16

SEMIFINALS CARRAHER DEF HAUN 6-2,6-0
EVANS DEF HEMLEPP 7-5,6-2

GIRLS 16 (consolation)

Tellings def Palmer 6-3,6-2
Hollenbaugh def Swetnam 2-6,6-3,6-4

GIRLS 14

FINAL; MAGGIE AUSTIN DEF KELSEY TELLINGS 6-1,6-1

GIRLS 14 (consolation)

Final Maniaci def Einerson 8-2

BOYS 18

SEMIFINALS: K.PATIL DEF BRIAN KIDWELL 6-2,6-1
JOSH VANCE DEF RYAN WOOD 6-2,2-6,6-3

BOYS 16

SEMI FINALS: VANCE DEF AZAD 6-4,7-5
NIGAM DEF HAYES 6-1,6-1

BOYS 16 (consolation)

Starr def Shepler 6-4,7-6 (7-1)
Goodwyn def V Patil 7-5,6-0
Goodwyn def Einerson 6-0,6-0

BOYS 14

FINALS - SPEICHER DEF WILLIAMSON 6-3,6-3

BOYS 14 (consolation)

Final: Fenner def Lane 8-5

BOYS 12

CEMPRE DEF HARVEY 6-2, 7-6 (8-6)
KOWALCZYK DEF LEBLANC 3-6 ,6-1, 6-2

BOYS 12 (consolation)

Solove def Pitman 8-3
Solove def McClarren 8-5

BOYS 10

CEMPRE DEF LEVETT 6-7 6-0, 6-3
FINALS: MCCLARREN DEF. CEMPRE 6 - 1, 6- 0

BOYS 10 (consolation)
winner Marshall Levett

BOYS 12 DOUBLES

KOWALCZYK/CEMPRE DEF LANE/MCDONALD 6-3,6-2

GIRLS 14 DOUBLES

FINALS: MURNANE/MANIACI/ DEF EINERSON/ELLIS

GIRLS 16 DOUBLES

SEMI FINALS: HAUN/MEYER DEF EVANS/AUSTIN
CARRAHER/HEMLEPP DEF WILLIS/HADLEY

MONDAY RESULTS

BOYS 12

FINALS ---CEMPRE DEF KOWALCZYK 6-4,0-6,6-2

BOYS 12 DOUBLES

FINALS CEMPRE/KOWALCZYK DEF HARVEY/ROOSE

BOYS 12 (consolation)

finals: Solove def Griffin 6-4,6-0

BOYS 16

FINALS - VANCE DEF NIGAM 6-2, 7-6 (7-5)

BOYS 16 (consolation)

final - Goodwyn def Starr

BOYS 18 consolation

semi final: Green def Kidwell, 6-0,6-0

GIRLS 16 (consolation)

finals Tellings def Hollenbaugh 7-5,6-4

GIRLS 18 DOUBLES

CARRAHER/HEMLEPP DEF HAUN/MEYER 7-6 (7-3), 6-2

TUESDAY 6:00 P.M.

BOYS 18

FINALS - JOSH VANCE DEF KAUSTUBHA PATIL 6-4,7-6 (8-6)

BOYS 18 consolation

finals - Darrin Green def Kyle Flowers 2-6,6-1,6-1

NOTE: GIRLS 16 FINALS POSTPONED UNTIL THIS WEEKEND DUE TO ILLNESS OF A FINALIST.

 

 

 

 

   

Follow cogptennis on Twitter

CENTRAL OHIO LINKS


TENNISFAX LINKS

Google